Apteczka na wakacje – co powinna zawierać

Wakacje to okres wyjazdów i wypoczynku, wyjeżdżając na wymarzony urlop warto jednak pomyśleć o zdrowiu i bezpieczeństwie i zabrać apteczkę. Co powinno znaleźć się w apteczce? Jakie leki zabrać na urlop?
Jakie leki zabrać do apteczki?
Najważniejszym lekiem w apteczce powinny być środki przeciwbólowe, najlepiej z paracetamolem. Ma on właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, można go podawać zarówno dorosłym jak i dzieciom. Zabierz też sól fizjologiczną w niewielkich, plastikowych buteleczkach, którą wykorzystasz np. do przemywania oka. Nawet jeśli nie masz alergii, zabierz dostępne w aptece leki przeciwalergiczne w tabletkach i maści – przyniosą ulgę w przypadku pogryzienia lub użądlenia przez owady. Jedną z częstszych wakacyjnych dolegliwości jest biegunka podróżnych – aby jej uniknąć zabierz lek przeciwbiegunkowy i elektrolity, do rozpuszczania w wodzie.
Co jeszcze włożyć do apteczki?
Bardzo ważnym elementem wyposażenia apteczki są materiały opatrunkowe: plastry z opatrunkiem i bez, bandaż opatrunkowy i bandaż elastyczny z zapinkami, chusta trójkątna i opaska uciskowa. Przed wyjazdem poćwicz wiązanie opatrunku – to bardzo proste i będziesz czuć się pewniej przy udzielaniu pomocy. Pamiętaj o zabraniu środka do dezynfekcji – może to być woda utleniona lub jodyna. Każda rana powinna być zdezynfekowana przed założeniem opatrunku. Do apteczki włóż sterylne lateksowe rękawiczki i nożyczki, a także leki które przyjmujesz na stałe. Jeśli Ty lub ktoś z Twojego otoczenia doznał reakcji anafilaktycznej (ostrej reakcji alergicznej, przebiegającej z utrudnieniem oddychania), przed urlopem warto odwiedzić lekarza rodzinnego, który przepisze lek przeciwalergiczny – adrenalinę do wstrzykiwania domięśniowo i poinstruuje Cię, w jakiej sytuacji i w jaki sposób ją podawać.
Jak dbać o zdrowie podczas wakacji?
Wyjeżdżając na wakacje, często mamy tendencję do zapominania o problemach zdrowotnych i bagatelizowania swoich dolegliwości. Jednak aby bezpiecznie cieszyć się swoim urlopem i wrócić z niego w jednym kawałku, warto pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego wypoczynku:
- Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej! Jeśli Twoja skóra jest bardzo jasna, unikaj słońca w godzinach od 11 do 15, natomiast jeśli masz w planie opalanie, użyj kremu z filtrem blokującym promieniowanie UVA i UVB. Kremu z filtrem nie blokują całkowicie promieniowania słonecznego, a jedynie wydłużają czas bezpiecznej ekspozycji na nie – krótko mówiąc, jeśli będziesz je stosować, to i tak uzyskasz piękną opalenizną i ochronisz się przed poparzeniem słonecznym!
- Noś czapkę z daszkiem, kapelusz i okulary przeciwsłoneczne – najlepsze będą te z filtrem UV.
- W wakacje często folgujemy sobie z dietą – i bardzo dobrze! Podczas urlopu powinieneś się zrelaksować, a nie myśleć o kaloriach. Jednak aby uniknąć szoku przy wejściu na wagę po powrocie do domu, wybieraj zdrowsze zamienniki – potrawy pieczone zamiast smażonych, sałatkę zamiast frytek. Dzięki temu będziesz mógł bez wyrzutów sumienia zamówić deser. Pamiętaj też, że jednym z głównych źródeł “pustych kalorii” jest alkohol!
- Nie zapominaj o odpowiednim nawadnianiu – szczególnie latem, wypijaj co najmniej 2 litry wody dziennie! Najlepiej zapakować do torby plażowej lub górskiego plecaka duża butelkę wody i popijać ją regularnie, małymi łyczkami.