Invisalign czy klasyczny aparat ortodontyczny?

Piękny uśmiech to z pewnością jeden z ważniejszych atrybutów urody. Dlatego rynek preparatów oraz zabiegów kosmetycznych z zakresu stomatologii stale się powiększa. Poza jednolitym, jasnym kolorytem szkliwa znaczenie ma również samo ustawienie zębów. Aby je skorygować, konieczne jest założenie aparatu ortodontycznego. Ale czy na pewno? Jedną z alternatyw dla klasycznych klamerek jest nowoczesne rozwiązanie Invisalign. Sprawdź, czy to dobry wybór dla Ciebie! O szczegóły takiej kuracji zapytaliśmy ekspertów kliniki Ortodentika.
Na czym polega metoda Invisalign?
Invisalign to zestaw precyzyjnych nakładek ortodontycznych, zaprojektowany przez specjalistę z myślą o konkretnym pacjencie. Są one właściwie niewidoczne, dlatego tak chętnie wybierają je dorośli. Ogromną zaletą jest również możliwość ich zdejmowania w ciągu dnia, co jest szczególnie istotne dla higieny uzębienia. Leczenie nakładkami Invisalign trwa najczęściej od 2 do 3 miesięcy przy niewielkich wadach lub około 6-12 miesięcy przy większych, choć niektóre przypadki mogą wymagać również ponad rocznej kuracji.
Jakie wady można leczyć za pomocą Invisalign?
Nakładki Invisalign można nosić zarówno w przypadku zębów mlecznych, jak i stałych, a także mieszanych. Do najczęściej leczonych wad należą:
- nagryz pionowy;
- przodozgryz;
- zgryz krzyżowy;
- szparowatość;
- zgryz otwarty;
- stłoczone zęby.
Ostrożne powinny być z pewnością osoby, które przeszły leczenie protetyczne, mające np. implanty, mosty czy korony. W takiej sytuacji zęby mogłyby ulec uszkodzeniu, w związku z czym lekarz może sięgnąć po szczególne rozwiązania, które zapobiegną takim sytuacjom. O tym, czy określona wada jest możliwa do wyleczenia, powinien zadecydować specjalista – certyfikowany lekarz Invisalign.
Jak wygląda schemat leczenia nakładkami Invisalign?
Po przyjściu na umówioną wizytę do certyfikowanego ortodonty Invisalign zostaną wykonane zdjęcia uzębienia: wewnątrzustnie oraz zewnątrzustnie. Następnie lekarz pobierze wycisk metodą klasyczną (wyciskową) lub cyfrową (za pomocą specjalnego skanera wewnątrzustnego). Otrzymasz również skierowanie na wykonanie koniecznych zdjęć rentgenowskich, w tym panoramicznego i cefalometrycznego – opisują specjaliści kliniki Ortodentika. Po dokonaniu stosownej opłaty zobaczysz również model 3D swoich zębów, pokazujący, jak będą wyglądać efekty leczenia. Na kolejnej wizycie ustalisz z lekarzem formę płatności za całość leczenia – najczęściej możliwa jest zarówno zapłata z góry, jak i w dogodnych ratach. Przy trzeciej wizycie otrzymasz już gotowe nakładki, dzięki którym rozpoczniesz główny etap drogi do piękniejszego uśmiechu. Późniejsze wizyty będą służyć kontroli postępów leczenia. Po zakończonej kuracji niezbędna jest również retencja, która pozwoli Ci zatrzymać rezultaty stosowania Invisalign.
Czym Invisalign różni się od innych metod?
Najważniejszą różnicą między Invisalign a jakimkolwiek aparatem stałym jest z pewnością możliwość zdejmowania nakładek. Zwykle zaleca się jednak, aby pozostawić je na zębach przez 22 godziny na dobę. Co więcej, Invisalign są niemal niewidoczne na zębach, co dla wielu pacjentów ma niebagatelne znaczenie estetyczne – zauważają eksperci kliniki Ortodentika w Łukowie. Istotny jest także czas konieczny do wyleczenia wady – w przypadku nakładek jest on zdecydowanie krótszy. Dawniej argumentem przemawiającym za założeniem stałego aparatu była niższa cena, obecnie jednak różnica jest nieznaczna, czasem nawet na korzyść Invisalign. Dla wielu osób nakładki będą również korzystniejsze ze względu na mniejsze ryzyko zniszczeń. Zamki i ligaturki dość często pękają czy odklejają się od zęba, co może być problematyczne. Nakładki są też wygodniejsze w noszeniu i znacznie rzadziej powodują dyskomfort czy otarcia w jamie ustnej.
Jak postępować przy noszeniu Invisalign?
Nakładki Invisalign powinno się nosić przez co najmniej 20 godzin, optymalnie 22 godziny na dobę. Zdejmowanie ich na dłuższy czas może znacznie spowolnić leczenie. Nakładki należy zdejmować do jedzenia oraz picia większości napojów, szczególnie tych gorących, barwiących lub zawierających alkohol. Dozwolona jest przede wszystkim woda, choć można spotkać się z opinią, że nie zaszkodzi też słaba herbata w temperaturze pokojowej. Inną zabronioną czynnością jest palenie, które może odkształcać i barwić nakładki. Nie zapomnij też o dokładnym czyszczeniu i nitkowaniu zębów przed nałożeniem Invisalign oraz regularnym przepłukiwaniu swoich nakładek pod bieżącą wodą.
Jak wygląda retencja po nakładkach Invisaling?
Tak samo, jak w przypadku klasycznych aparatów stałych, po zakończeniu kuracji Invisalign konieczny będzie okres retencji. W tym celu specjalista może zalecić aparat ruchomy, nazywany płytką Hawleya, stały drucik retencyjny lub specjalne nakładki Viviera.