Jaka liposukcja jest najlepsza?

Liposukcja to zdecydowanie jeden z najbardziej znanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Co więcej, wcale nie traci na popularności. Ale czy wiesz, że w rzeczywistości nazwą tą określane są różne, często całkowicie odmienne typy zabiegów? Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze rodzaje liposukcji i wybierz tę najlepszą dla siebie. O zabiegach opowiedzieli nam specjaliści z kliniki Natura Med w Nowym Sączu.
Na czym polega liposukcja?
Samą liposukcję dość często nazywa się „odsysaniem tłuszczu”. Nazwa ta jest wyjątkowo trafna, bowiem w ten właśnie mocno uproszczony sposób można krótko opisać działanie tego zabiegu. W tkanki wprowadzany jest środek znieczulający, a sama tkanka tłuszczowa odsysana jest poprzez specjalnie przygotowaną kaniulę. W trakcie wykonywania procedury ważne jest przede wszystkim ostrożne oddzielenie komórek tłuszczowych od innych tkanek, tak, aby ograniczyć ich ewentualne uszkodzenie. Jako że zabieg jest dość inwazyjny, po jego wykonaniu konieczny będzie pewien okres rekonwalescencji. Na tym kończą się podobieństwa między różnymi typami liposukcji. Czym zatem różnią się te zabiegi? Przede wszystkim metodą oddzielania tłuszczu oraz jego usunięcia.
Najpopularniejsze typy liposukcji
Nowoczesne rodzaje liposukcji są znacznie bezpieczniejsze od tych klasycznych, które często wiązały się z dużym ryzykiem oraz utratą krwi – przypominają eksperci kliniki Natura Med w Nowym Sączu. Wśród najczęściej wybieranych rodzajów „odsysania tłuszczu” obecnie należą:
- liposukcja wodna – tkanka tłuszczowa usuwana jest za pomocą strumienia płynu podawanego podskórnie pod odpowiednim ciśnieniem. Płyn zawiera środek znieczulający, co znacznie poprawia komfort zabiegu;
- liposukcja wibracyjna – tkanka tłuszczowa rozbijana jest dzięki mikrowibracjom. Ruch ten pozwala również na jej delikatne oddzielenie od okolicznych tkanek;
- liposukcja ultradźwiękowa – tutaj również komórki tłuszczowe rozbijane są za pomocą wibracji, tym razem jednak wywoływanych przez ultradźwięki;
- liposukcja laserowa – tkanka tłuszczowa upłynniana jest za pomocą skoncentrowanej wiązki światła, a następnie starannie odsysana.
Wskazania i przeciwwskazania do liposukcji
Liposukcja pomoże przede wszystkim osobom, u których tkanka tłuszczowa gromadzi się nierównomiernie. Nie jest natomiast zalecana osobom z problemem dużej nadwagi czy otyłości. Na zabiegu tym skorzystają również osoby cierpiące na lipodemię, w przebiegu których dochodzi nie tylko do nadmiernego gromadzenia się tłuszczu w dolnych miejscach, lecz także do obrzęków. Należy przy tym pamiętać, że istnieje również lista przeciwwskazań do przeprowadzenia tego zabiegu – przestrzegają eksperci kliniki Natura Med. Znajdują się na niej przede wszystkim:
- okres ciąży i karmienia piersią;
- ostre choroby nerek i wątroby;
- cukrzyca;
- zaburzenia krzepliwości krwi, w tym stałe stosowanie leków rozrzedzających krew;
- niektóre choroby autoimmunologiczne;
- choroby skóry;
- choroby tarczycy.
Należy zawsze pamiętać, że o ostatecznej kwalifikacji do zabiegu decyduje lekarz.
Zalecenia po zabiegu liposukcji
Decydując się na zabieg liposukcji, należy zdawać sobie sprawę, że wiąże się on z okresem rekonwalescencji, najczęściej trwającym od 4 do 6 tygodni. W tym czasie konieczne jest noszenie specjalnego ubrania uciskowego o wysokiej przepuszczalności powietrza. Dzięki niemu w miejscu pozabiegowym nie dochodzi do powstawania obrzęków czy krwiaków. Przyspiesza to również regenerację tkanek. Co więcej, ok. 10 dni po wykonaniu liposukcji należy przyjąć zastrzyki przeciwzakrzepowe. Do miesiąca należy również unikać intensywnej aktywności fizycznej i dźwigania ciężkich przedmiotów. Wskazane są natomiast lekkie ćwiczenia i zdrowa dieta, najlepiej uzgodniona ze specjalistą. Do roku po wykonaniu liposukcji nie wolno również opalać się oraz korzystać z sauny.
Liposukcja czy lipoliza?
Zastanawiasz się, czy liposukcja jest dobrym wyborem dla Ciebie, ponieważ nie możesz pozwolić sobie na dłuższy okres rekonwalescencji? Wolisz nawet poddać się kilku zabiegom, jednak nie chcesz być na dłużej wyłączona z pewnych ważnych dla Ciebie aktywności? Być może znacznie lepszym wyborem dla Ciebie będzie lipoliza. Polega ona na rozbiciu tkanki tłuszczowej i upłynnieniu jej bez naruszania skóry lub z jej minimalnym, kontrolowanym uszkodzeniem, np. za sprawą nakłucia igłą. Zabieg nie wiąże się z rekonwalescencją, zwykle jednak konieczne jest wykonanie kilku sesji. Jedną z nowocześniejszych metod jest proponowana przez klinikę Natura Med w Nowym Sączu intralipoterapia Aqualyx. Polega on na podaniu preparatu za pomocą iniekcji. Produkt ten rozpuszcza tkankę tłuszczową, która następnie usuwana jest z organizmu w naturalny sposób. Zabieg jest niemal bezbolesny, a lekki obrzęk, pieczenie lub swędzenie znikają po maksymalnie kilku dniach i nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych obowiązków. To doskonałe rozwiązanie dla osób żyjących w szybkim tempie, które nie mogą pozwolić sobie na dłuższą przerwę.