Laser excimerowy – wskazania, efekty

Choroby zapalne skóry, takie jak bielactwo, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry lub łysienie plackowate to schorzenia przewlekłe, które powodują nieestetyczne zmiany skórne. Ich leczenie bywa trudne i długotrwałe, jednak współczesna medycyna dysponuje nowoczesnymi rozwiązaniami, które umożliwiają walkę z tego typu schorzeniami. Jednym z nich jest laser excimerowy, którego promienie docierają precyzyjnie w miejsce zmienione chorobowo.
Jak działa laser excimerowy?
Laser excimerowy to urządzenie, które generuje fale o średniej długości 308 nm. Promienie takie wykazują wysokie powinowactwo do komórek dendrycznych i limfocytów odpowiedzialnych za naciek zapalny w tkankach. Dzięki temu laser excimerowy selektywnie niszczy ogniska chorobowe, pomijając zdrową skórę. Wybiórcze, precyzyjne działanie fal urządzenia znacznie przyspiesza efekt terapeutyczny w porównaniu do tradycyjnej fototerapii.
Po serii zabiegów laserem excimerowym możliwe jest znaczne zredukowanie lub całkowite usunięcie nieestetycznych zmian zapalnych. Efektem jest też zmniejszenie dyskomfortu i świądu, a także stymulacja melanogenezy, czyli procesu powstawania melaniny odpowiedzialnej za barwę skóry. Dzięki ostatniemu z wymienionych działań laser excimerowy znajduje zastosowanie także w leczeniu bielactwa.
Laser excimerowy w leczeniu łuszczycy
Jednym ze wskazań do zabiegu laserem excimerowym jest łuszczyca. Jest to choroba zapalna, o nieznanej etiologii, w przebiegu której obserwuje się nieprawidłowości procesów rogowacenia naskórka. W konsekwencji u osób chorych tworzą się punktowe, zapalne zmiany pokryte drobnymi wykwitami. Powstają łuszczące się łuski, zwykle wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry. Po ich zdrapaniu powierzchnia skóry jest zaróżowiona, gładka.
Objawy łuszczycy mają skłonność do nawrotów. Niekiedy występują w postaci punktowych, niewielkich zmian, innym razem obejmują sporą powierzchnię ciała i są źródłem dyskomfortu, także psychicznego.
Z fototerapii laserem excimerowym mogą korzystać osoby dorosłe oraz dzieci po 2. roku życia. Działanie lasera pobudza komórki do regeneracji, dzięki czemu zmiany skórne goją się znacznie szybciej. W trakcie sesji na zmiany skórne generowane są promienie o długości w przedziale od 304 do 314 nm – parametry urządzenie, jak również częstotliwość zabiegów zawsze ustala się indywidualnie.
Leczenie bielactwa laserem excimerowym
U osób chorujących na bielactwo dochodzi do zaburzeń produkcji melaniny. Punktowe plamy o różnej rozległości są wyraźnie jaśniejsze od fenotypu skóry. Hipopigmentacyjne plamy na skórze mają podłoże autoimmunologiczne, ale dokładne przyczyny bielactwa nie są znane. Odbarwienia zwykle występują na twarzy, szyi, dekolcie, dłoniach, dołach pachwinowych, a także w obrębie błon śluzowych (np. nosa, jamy ustnej).
Leczenie bielactwa powinno być prowadzone przez dermatologa. Poza metodami farmakologicznymi skutecznym sposobem na redukcję odbarwień jest laser excimerowy, stosowany np. NaturaMed w Nowym Sączu. Pod wpływem jego promieni dochodzi do pobudzenia komórek skóry (fibroblastów). Dzięki temu tworzą się nowe włókna kolagenu i elastyny, co przyśpiesza regenerację tkanek. Dochodzi także do intensyfikacji podziału komórek barwnikowych i ponownej pigmentacji skóry w odbarwionym fragmencie.
Laser excimerowy kontra łysienie plackowate
Do chorób zapalnych skóry zalicza się także łysienie plackowate. Choroba ta może występować u osób w każdym wieku, także dzieci, ale najczęściej dotyka osób przed 30. rokiem życia. W jej przebiegu wokół mieszków włosowych gromadzą się komórki zapalne. Skutkiem tego jest miejscowa (plackowata) utrata włosów. Skłonność do łysienia plackowatego może być dziedziczona genetycznie. Osoby chore często są też narażone na inne schorzenia, w tym bielactwo.
Łysienie plackowate jest schorzeniem zapalnym, autoimmunologicznym i niestety przewlekłym. Przyczyny tej choroby nie są znane, dlatego też żadna forma leczenia miejscowego i ogólnego nie jest uznana za całkowicie skuteczną. Jednak laser excimerowy oddziałuje na limfocyty T, które gromadzą się w ogniskach zapalnych, w tym przypadku w mieszkach włosowych. Dlatego też terapia za pomocą tego urządzenia stanowi istotne wsparcie, dzięki któremu możliwe jest pobudzenie tkanek do regeneracji, redukcja stanu zapalnego i przyspieszenie porostu włosów.
Laser excimerowy na atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest chorobą o wielopłaszczyznowych przyczynach. Schorzenie cechuje się występowaniem okresów zaostrzeń i remisji objawów. Zapalne zmiany skórne zwykle pojawiają się na zgięciach kończyn, a także na twarzy i tułowiu, co zależy m.in. od wieku pacjenta.
U osób chorujących na AZS obserwuje się typowe zmiany skórne, określane jako lichenizacja. Obszary zajęte wyglądają, jakby skóra była obserwowana w powiększeniu. Nieestetycznym wykwitom zwykle towarzyszy świąd, często bardzo uporczywy. Podobnie jak w przypadku innych omawianych schorzeń zapalnych skóry, leczenie miejscowe AZS za pomocą lasera excimerowego pozwala na redukcję zmian zapalnych, świądu oraz stymulację skóry do odnowy.
Jeśli borykasz się z chorobami skóry, sprawdź ofertę NaturaMed w Nowym Sączu. Do leczenia wykorzystujemy m.in. laser excimerowy, a parametry i częstotliwość zabiegów zawsze ustalamy indywidualnie, co pozwala na zwiększenie skuteczności terapii.