Organizacja magazynu w 4 krokach

Zagospodarowanie magazynu w sposób wydajny i zorganizowany jest korzystne z wielu powodów. Pomaga nie tylko w kontroli zapasów i zarządzaniu czasem, ale także usprawnia cały proces prowadzenia działalności, od zamawiania i przechowywania, aż po transport i wysyłkę.
Ale jaki jest najlepszy sposób na zorganizowanie magazynu? Poznaj metody organizacji magazynu od producenta opakowań do transportu PakoBud Łódź!
Projektowanie magazynu
Pierwszym krokiem w organizacji magazynu jest stworzenie planu przestrzeni magazynowej. Dzięki temu możesz dokładnie zaplanować, gdzie chcesz przechowywać towar, a także zobaczyć wszelkie fizyczne ograniczenia przestrzeni samego budynku. Umieszczenie planu na papierze przed wprowadzeniem go w życie pomaga w wizualizacji systemu w użyciu i jest świetnym przygotowaniem na wszelkie przeszkody, które mogą się pojawić. Ważne jest, aby upewnić się, że Twój plan jest prosty do zrozumienia i używania przez innych, tak aby pracownicy mogli łatwo zostać przeszkoleni i nie mieli problemów z jego wdrożeniem.
Tworząc plan magazynu, musisz pogrupować towar, jaki posiadasz. Ułatwia to jego późniejsze znajdowanie. Na przykład, mając magazyn z zaopatrzeniem do kuchni, możesz stworzyć podział na garnki i patelnie, sztućce, roboty kuchenne czy naczynia stołowe.
W ramach każdej z grup możesz również zastosować zasadę 80-20, czyli wybierasz najlepsze, najłatwiejsze w dostaniu się do niego, miejsce w magazynie, w którym umieścisz 20% swoich towarów, które odpowiadają za 80% sprzedaży. Może to zająć trochę pracy, ale w taki sposób możesz ogromnie zwiększyć późniejszą produktywność. Ważne jest, aby obszar ten był w stanie dostosować się do dużego natężenia ruchu.
Struktura magazynu
Następnie wybierz półki i inne sposoby przechowywania dopasowane do Twoich potrzeb. Skoncentruj się przede wszystkim na jakości. Systemy regałów paletowych czy stosy palet drewnianych są jednym z wygodniejszych wyborów, ponieważ są niewiarygodnie trwałe i bezpieczne oraz umożliwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni pionowej. Palety transportowe możesz zamówić w firmie PakoBud z Łodzi, takie palety pozwalają na składowanie towaru, ale też na jego szybkie i wygodne przewożenie. Stosuje się je w przypadku wielu różnorodnych produktów. Oczywiście najlepsza opcja zależy od specyfiki Twojej firmy, wielkości i ilości produktów przepływających przez Twój zakład oraz innych czynników. Gdy regały zostaną wprowadzone do magazynu, oznacz wszystkie półki i obszary zgodnie z planem.
Oznakowanie magazynu
Przed umieszczeniem czegokolwiek w magazynie, nadaj wszystkiemu etykiety: regałom magazynowym, półkom czy paletom. Bez problemu możesz znaleźć odpowiednie dla siebie etykiety magazynowe. Są zaprojektowane specjalnie dla potrzeb magazynu, oferując spersonalizowane opcje, począwszy od etykiet odblaskowych, wiszących znaków magazynowych czy wielopoziomowych etykiet do regałów. Wybierając odpowiednie rozwiązanie do etykietowania, o wiele łatwiej będzie pracownikom kompletować zamówienia.
Maksymalne zagospodarowanie magazynu
Podczas organizowania magazynu ważne jest, aby w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń, w tym przestrzeń pionową. Układanie przedmiotów w stosy lub używanie regałów piętrowych pomaga stworzyć bardziej przejrzysty i uporządkowany magazyn.
Umieszczanie rzadziej kupowanych przedmiotów wyżej, w wąskich przejściach lub w trudniej dostępnych miejscach magazynu może pomóc zmaksymalizować zarówno przestrzeń, jak i produktywność. Wielkość i waga produktu będą również czynnikiem decydującym o sposobie organizacji magazynu.
Po stworzeniu funkcjonalnego magazynu musisz jeszcze regularnie sprawdzać swoje plany i założenia, tak aby usuwać ewentualne przeszkody i maksymalizować przestrzeń. Magazyn musi być przede wszystkim funkcjonalny.