Zaniedbane zęby – jakie niosą konsekwencje?

Codzienna troska o zdrowie jest źródłem dobrego samopoczucia, piękna i estetycznego uśmiechu. Stosowanie odpowiedniej profilaktyki w higienie jamy ustnej odgrywa znaczącą rolę dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu oraz powodzenia w życiu społecznym. Prawidłowe techniki czyszczenia, używanie dopasowanych do indywidualnych potrzeb środków higieny oraz codzienne rytuały to gwarancja zdrowego i pięknego uśmiechu przez lata.
Zaniedbane zęby
Zaniechanie odpowiedniej higieny i pielęgnacji jamy ustnej może doprowadzić do zaczerwienienia i opuchnięcia dziąseł. Przyrost płytki nazębnej jest szybszy, na zębach pojawiają się białe plamy, czyli próchnica. Z biegiem czasu choroba przybiera bardziej zaawansowaną postać, plamki stają się brązowe lub czarne. W kolejnym etapie następuje utrata twardych tkanek zęba. Nieleczony ubytek może spowodować stany zapalne miazgi zęba, choroby tkanek okołowierzchołkowych, co z kolei może oddziaływać niekorzystnie na pracę serca i nerek.
Choroby dziąseł
Choroby dziąseł są zaliczane do chorób przyzębia. Zdrowe dziąsła mają jasnoróżowy kolor oraz ściśle przylegają do zębów, nie odsłaniają ich korzeni, nie krwawią, nie są opuchnięte. Przyczyną chorób dziąseł jest brak usuwania płytki nazębnej lub jej szybkie narastanie. Do najczęstszych chorób należą: zapalenie przyzębia, zapalenie dziąseł, przewlekłe wrzodziejące zapalenie dziąseł.
Co to jest płytka nazębna?
Płytka nazębną nazywamy miękki nalot pokrywający zęby i dziąsła, czyli idealną pożywkę dla bakterii. W początkowej fazie jest on niewidoczny gołym okiem, ale w czasie gromadzenia i zachodzenia reakcji z barwnikami pokarmów, napojów czy nikotyną przybiera żółty kolor. Wzrostowi płytki nazębnej pomaga spożywanie kawy i herbaty, długotrwałe przyjmowanie pewnej grupy leków oraz palenie tytoniu. Brak odpowiednich zabiegów higienicznych, szczotkowania zębów, stosowania nici i płukanek oraz unikanie wizyt w gabinetach stomatologicznych doprowadzają do jego utwardzenia i powstania kamienia nazębnego. W celu jego usunięcia należy skorzystać z fachowej pomocy lekarzy stomatologów w Smile Design Clinic w Warszawie.
Choroby zębów
Do najczęstszych chorób zębów należą próchnica i zapalenie miazgi. Próchnica powoduje rozpad tkanki zębowej oraz powstanie ubytków. Jeśli dojdzie do zakażenia miazgi, chory odczuwa przeszywający ból. Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są bakterie. Zapalenie miazgi zęba w początkowej fazie objawia się krótkotrwałym, epizodycznym bólem, który nasila się wraz z upływem czasu. Zaawansowana choroba wymaga leczenia kanałowego, czyli usunięcia miazgi z zakażonego zęba, oczyszczenia, wysuszenia jego kanałów oraz wypełnienia materiałem stomatologicznym. Odpowiednia higiena jamy ustnej jest najlepszą profilaktyką zapobiegania chorobom zębów i dziąseł.
Szczotka, pasta, kubek, woda
Podstawą odpowiedniej higieny jest dobór najlepszych produktów odpowiadających naszym oczekiwaniom. Szczoteczka do zębów powinna z łatwością docierać do trudno dostępnych miejsc i usuwać płytkę nazębną. Dobrym rozwiązaniem jest wybór włosia syntetycznego, które cechuje się większą trwałością i higienicznością od włosia naturalnego. Na rynku dostępne są szczoteczki o włosiu miękkim, średnim i twardym. Dostępne są pasty o właściwościach łagodzących, wybielających, odświeżających. Warto pamiętać o codziennym nitkowaniu zębów oraz stosowaniu płynów do płukania jamy ustnej. Najważniejsza jest systematyczność. Dobre nawyki dają dobre rezultaty. Nie zapominajmy o profilaktycznych badaniach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym przynajmniej dwa razy w roku.
Smile Design Clinic – tu znajdziesz więcej informacji o leczeniu zębów.